info@atefehgheshlaghi.com

آموزشگاه فنی ‎و ‎حرفه ای آزاد عاطفه‎ قشلاقی

Search
Close this search box.

رزین اپوکسی (Epoxy Resin)

4
رزین‌ها که در دسته بندی مواد شیمیایی و در گروه پلیمرها قرار می‌گیرند، از دو منبع طبیعی و مصنوعی قابل دسترس هستند و به دو فرم نیمه جامد و مایع یافت می شوند. طی سال های گذشته در سرتاسر جهان و همچنین در ایران، رزین اپوکسی در عرصه هنر نیز وارد شده و از آن در ساخت زیورآلات تزیینی، تابلوهای دکوراتیو، ساخت ظروف و اشیا رزینی، نقاشی های سه بعدی، ترکیب با چوب و ... استفاده های فراوانی می شود.

فهرست مطالب

مقدمه

رزین‌ها که در دسته بندی مواد شیمیایی و در گروه پلیمرها قرار می‌گیرند، از دو منبع طبیعی و مصنوعی قابل دسترس هستند و به دو فرم نیمه جامد و مایع یافت می شوند. رزین های طبیعی در گذشته از منابع مختلفی از جمله گیاهان، حشرات و مواد معدنی بدست می آمدند. این بسپارهای شکل پذیر اما کم دوام، تا قبل از تولید انبوه رزین های سنتزی، پرمصرف و رایج بودند اما با ورود رزین های مصنوعی دامنه کاربرد انواع طبیعی محدودتر شد.

با رشد و پیشرفت علم و تکنولوژی و راهیابی آن به صنعت، رزین های سنتزی یا مصنوعی به دلیل ویژگی های برترشان، جای رزین های طبیعی را گرفتند که از مهم ترین آن ها می توان به رزین اپوکسی اشاره کرد که در حوزه های مختلف، از هنر گرفته تا صنایع اتومبیل سازی، هوا فضا و ساختمان استفاده می شود. این ماده همچنین دارای چسبندگی بسیار بالایی بوده و به همین خاطر، در بسیاری از صنایع به عنوان چسب نیز کاربرد دارد.

رزین اپوکسی
رزین اپوکسی

کاربرد رزین

طی سال های گذشته در سرتاسر جهان و همچنین در ایران، رزین اپوکسی در عرصه هنر نیز وارد شده که موضوع اصلی بحث ما نیز همین نوع از رزین هست و از آن در ساخت زیورآلات تزیینی، تابلوهای دکوراتیو، ساخت ظروف و اشیا رزینی، نقاشی های سه بعدی، ترکیب با چوب و … استفاده های فراوانی می شود و هر هنرمندی با خلاقیت و سلیقه شخصی خود می تواند اثر منحصر بفردی با این ماده شکل پذیر خلق کند. در نظر داشته باشید که در هر کدام از زمینه های ذکر شده باید از رزین با فرمولاسیون و غلظت متناسب با آن استفاده شود تا بهترین نتیجه یا خروجی حاصل شود اما به طور کلی، در حوزه هنری معمولا رزین اپوکسی در 3 غلظت متفاوت عرضه می شود: غلیظ، نیمه غلیظ و رقیق.

چوب و رزین
چوب و رزین
سینی، تخته سرو و زیرلیوانی رزینی
سینی، تخته سرو و زیرلیوانی رزینی

0

سینی رزینی
سینی رزینی
ساعت رزینی
ساعت رزینی

 

گوشواره رزینی
گوشواره رزینی
گوشواره رزینی
گوشواره رزینی

ساختار رزین اپوکسی و ویژگی های آن

رزین اپوکسی  (Epoxy Resin)ماده ای شیمیایی با مقاومت شیمیایی بالا (به ویژه در محیط های اسیدی و قلیایی) است که با جزء مکمل خود یعنی هاردنر یا سخت کننده (Hardner) به نسبت مشخصی ترکیب شده و بسته به هنر مربوطه و اثری که قصد خلق آن را داریم، در قالب یا سطح مورد نظر و یا به صورت حجم سازی به کار می رود. این ماده دو جزیی به طور معمول و در بازار شامل جزء A یعنی رزین اپوکسی و جزء B یعنی هاردنر است که با غلظت و ویسکوزیته و کدهای متفاوت به فروش می رسد.

رزین و هاردنر
رزین و هاردنر

افزودنی های رزین اپوکسی

اما دنیای بی پایان هنر رزین اپوکسی به همین جا ختم نمی شود! با افزودن رنگ های مخصوص یا دیگر افزودنی های مجاز مانند اکلیل های رنگی، ورق طلا، گل یا میوه خشک و … به رزین، شما می توانید با این ماده انواع اشیا رنگی یا ترکیبی را به سلیقه خود بسازید و یا حتی نقاشی کنید. رنگ هایی که در هنر رزین اپوکسی بکار می روند به طور کلی به 3 دسته خمیری، پودری و جوهری تقسیم می شوند که در مقاله ای دیگر، به طور مفصل به آن پرداخته ایم. همچنین با علم به چگالی رنگ ها می توان بافت های منحصر بفردی خلق کرد. یکی دیگر از قابلیت های رزین اپوکسی، حالت پذیری آن پیش از خشک شدن کامل است که می توان به آن فرم داد و آثار منحصربفرد سه بعدی نیز تولید کرد.

زیرلیوانی رزینی
زیرلیوانی رزینی
تابلو رزین با گل های خشک شده
تابلو رزین با گل های خشک شده
حجم سازی با رزین
حجم سازی با رزین
حجم سازی با رزین
حجم سازی با رزین
نقاشی سه بعدی با رزین
نقاشی سه بعدی با رزین
نقاشی سه بعدی با رزین
نقاشی سه بعدی با رزین

ترکیب چوب و رزین

رزین اپوکسی بخاطر خاصیت چسبندگی بالای خود، با بسیاری از متریال ها مانند چوب، فلز، شیشه و … قابل ترکیب است که خود باعث شکل گیری هنرهای جدیدی شده است.

صفحه کابینت با ترکیب چوب و رزین
صفحه کابینت با ترکیب چوب و رزین
جلو مبلی با ترکیب چوب و رزین
جلو مبلی با ترکیب چوب و رزین

صندلی با ترکیب چوب و رزین

حجم سازی ترکیبی با رزین

قالب های مخصوص رزین اپوکسی

این هنر در واقع به نوعی شبیه به ریخته گری است چرا که پس از ترکیب رزین و هاردنر و انجام اقدامات لازم، معمولا آن را در قالب های مخصوصی می ریزند و پس از گذشت زمان لازم برای واکنش و خشک شدن کامل، آن را از قالبی که حالا رزین فرم آن قالب را به خود گرفته خارج می کنند. این قالب ها بسته به هنر مربوطه می توانند از جنس سیلیکون (قالب های سیلیکونی) و یا انواع دیگر قالب ها باشند اما نوع معمول آنها، همان قالب های سیلیکونی هستند که از کیفیت بالایی برخوردارند و در طرح ها و اندازه های مختلف در فروشگاه های مربوطه به فروش می رسند؛ همچنین با رعایت نکات طرز استفاده و نگهداری، می توان تا چندین بار از آن ها استفاده نمود.

قالب های رزینی
قالب های رزینی
قالب های زیورآلات رزینی
قالب های زیورآلات رزینی
قالب های رزینی
قالب های رزینی
قالب های شیرینی خوری رزینی
قالب های شیرینی خوری رزینی

ساخت قالب های دست ساز رزینی

وقتی بخواهیم تنها یکبار طرحی را اجرا کنیم، با توجه به قیمت نسبتا بالای قالب های سیلیکونی، شاید خرید قالب تنها برای یکبار استفاده منطقی نباشد؛ در این صورت می توانیم با برخی مواد مانند خمیر خشک نشو یا چسب سیلیکونی و … قالب دلخواه خودمان را بسازیم و از آن استفاده کنیم که در این صورت معمولا نیاز به پرداخت نهایی بیشتری می باشد تا نتیجه کار مطلوب و با کیفیت گردد. گاهی هم نیاز به اجرای طرحی را داریم که قالب آن در بازار موجود نیست؛ در این صورت می توانیم با تهیه مواد اولیه ساخت این نوع قالب ها، قالب سیلیکونی مخصوص طرح خودمان را بسازیم و طرح ویژه خودمان را اجرا کنیم.

نکات ایمنی و بهداشتی کار با رزین اپوکسی

یکی از مباحث مهم در حوزه کار با رزین اپوکسی در طولانی مدت، رعایت نکات ایمنی و بهداشتی می باشد. با رعایت این نکات، خطر کار با این ماده شیمیایی به شدت کاهش یافته و شما می توانید با آسودگی خاطر به خلق آثار زیبا بپردازید که مهم ترین آن ها عبارتند از :

  • تهویه مناسب در محیط کار
  • استفاده از ماسک مناسب
  • استفاده از عینک ایمنی
  • استفاده از دستکش (ترجیحا لاتکس)
  • استفاده از رزین و هاردنر استاندارد و باکیفیت
ماسک 3M، عینک و دستکش کار با رزین اپوکسی
ماسک 3M، عینک و دستکش کار با رزین اپوکسی

ویژگی های رزین اپوکسی با کیفیت

رزین اپوکسی با کیفیت و استاندارد، بدون بو و دارای شفافیت بالایی بوده و پس از ترکیب با هاردنر و سپری شدن ژل تایم (Gel Time) و سخت شدن کامل – که به عوامل مختلفی از جمله فرمولاسیون بستگی دارد و متفاوت است – حالت شیشه ای را القا می کند. سخت شدن کامل رزین اپوکسی بین 24 ساعت تا یک هفته زمان می برد و با گذشت این زمان، میزان سختی آن بیشتر و بیشتر می شود.

تجهیزات موردنیاز هنر رزین اپوکسی

در هنرهای رزینی وجود برخی لوازم و وسایل جهت پیشبرد کار بسیار مهم است، مانند ترازوی دیجیتالی با دقت بالا جهت توزین، تراز جهت تراز نمودن سطح یا میز کار، فندک اتمی یا تورچ جهت حباب گیری، سشوار صنعتی (Heat Gun) جهت اجرای برخی تکنیک ها و …

اندازه گیری یا توزین رزین و هاردنر

برای توزین یا وزن کشی رزین اپوکسی نیز از ترازوهای دیجیتالی با دقت بالا استفاده می گردد. برای محاسبه میزان رزین مصرفی در حوزه کاری مربوطه هم می توان از فرمول های مخصوص در این رابطه استفاده نمود اما نکته مهم در رابطه با توزین رزین، رعایت نسبت اختلاط رزین و هاردنر است که در هنگام خرید و استفاده باید به آن توجه نمود و در صورت بی توجهی و هرگونه اشتباهی، رزین و هاردنر مخلوط شده معیوب گشته و در اکثر موارد خشک نمی گردد.

در مقالات بعدی ما با رزین و روش های اجرای آن بیشتر آشنا می شوید …

در شبکه‎های اجتماعی منتشر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مطالب پربازدید

به روزترین اخبار ما را دنبال کنید

از هر اتفاقی در آموزشگاه جا نمانید!

با یک کلیک

مطالب مرتبط